Bierzmowanie jest sakramentem, który jest dopełnieniem chrztu i w którym zostajemy obdarzeni Duchem Świętym. Kto w wolności decyduje się na życie jako dziecko Boże i poprzez znaki nałożenia rąk i namaszczenia krzyżmem prosi o Ducha Bożego, otrzymuje siłę, aby świadczyć o Bożej miłości i potędze słowem i czynem. Staje się wówczas pełnoprawnym, odpowiedzialnym członkiem Kościoła katolickiego.
Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych, nr 203
Skutkiem sakramentu bierzmowania jest specjalne wylanie Ducha Świętego, jak to, które zostało udzielone w dniu Pięćdziesiątnicy. Wyciska ono w duszy niezatarte znamię – charakter, przynosi wzrost łaski chrzcielnej: zakorzenia głębiej w synostwie Bożym, ściślej jednoczy nas z Chrystusem i Jego Kościołem; pomnaża w nas dary Ducha Świętego; udziela specjalnej mocy do wyznawania wiary chrześcijańskiej.
Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, nr 268
Sakrament bierzmowania w naszej parafii
Decyzją abp Grzegorza Rysia od roku 2018 w całej archidiecezji przygotowanie do sakramentu bierzmowania trwa trzy lata. Młodzi rozpoczynają je w 7 klasie szkoły podstawowej, a kończą i przyjmują sakrament bierzmowania w 1 klasie szkoły średniej.
Istnieje również możliwość przyjęcia sakramentu bierzmowania przez osoby dorosłe. W tym przypadku należy skontaktować się z Ojcem Proboszczem i ustalić sposób przygotowania do przyjęcia tego sakramentu.
Informacje dla kandydatów do bierzmowania
- Spotkania dla wszystkich kandydatów odbywają się raz w miesiącu, zazwyczaj w 3. niedziele miesiąca, w okolicach Mszy św. o godzinie 18:00. Uczestnictwo w spotkaniach formacyjnych jest bardzo ważne i wymagane. Są one przeznaczona dla młodzieży. Zbieramy na nich podpisy/pieczątki.
- Spotkanie formacyjne dla rodziców i świadków będzie zorganizowane osobno.
- Są zasadniczo dwa rodzaje spotkań:
- spotkania formacyjne prowadzone przez kapłana dla wszystkich kandydatów;
- spotkania w małych grupach prowadzone przez świeckich animatorów.
- Nie zbieramy numerów telefonów ani e-maili, więc tym bardziej prosimy o uważne sprawdzanie cotygodniowych ogłoszeń parafialnych (np. na stronie internetowej) dotyczących kandydatów do bierzmowania.
- Zachęcamy wszystkich kandydatów do uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. (zwł. o godzinie 18:00) i w nabożeństwach związanych z różnymi okresami roku liturgicznego.
Dodatkowe informacje dla kandydatów przystępujących w najbliższym czasie do bierzmowania
- Kandydaci mający przyjąć bierzmowanie na wiosnę 2020 roku do końca roku 2019 powinni:
- przynieść odpis aktu chrztu, bądź – jeśli ktoś był chrzczony w naszej parafii Matki Boskiej Bolesnej – przyjść z indeksem do naszej kancelarii, gdzie zostaną wpisane dane dotyczące chrztu;
- poinformować, kto będzie świadkiem bierzmowania.
- Kandydaci otrzymali książeczki-indeksy. Gdy są na Mszy lub nabożeństwie, zachęcamy do przychodzenia do zakrystii po pieczątkę/podpis. Usilnie zachęcamy do przynajmniej 3-krotnego uczestnictwa:
- w Adwencie – w Roratach
- w Wielkim Poście – w Drogach Krzyżowych
- Kandydaci uczestniczą w lekcjach religii w szkołach. W indeksach jest miejsce na wpis od katechety zaświadczający o owocnym uczestnictwie w katechezie.
- Warunki bycia świadkiem (najlepiej gdy jest nim jedno z rodziców chrzestnych kandydata): jest katolikiem, ukończył 16 lat, ma bierzmowanie, prowadzi życie zgodne z wiarą.
- Wybór imienia – zachęcamy do pozostania przy imieniu chrzcielnym. Wyjątkiem są osoby, które nie mają świętego patrona ze chrztu – te osoby powinny wybrać sobie imię świętego jako swojego patrona od bierzmowania.
- Zachęcamy do przynajmniej czterokrotnego przystąpienia do sakramentu spowiedzi św.: (1) na rozpoczęcie przygotowania, (2) na Boże Narodzenie, (3) na Wielkanoc (4) przed bierzmowaniem. Po spowiedzi otrzymujemy podpis kapłana w indeksie.